Четверг, ноября 21, 2024

2_c_c_cСвятий Миколай - чудотворець, покровитель моряків, купців і дітей. В европейському фольклорі - прототип Санта-Клауса. Але чи все ми знаємо про Святителя?

Реконструкція італійських антропологів (ниже на фото)

1. Зріст - 167 сантиметрів, смаглява шкіра, скелет середньої міцності. Високий лоб, ніс, що прагне до орлиного, - такі результати дослідження антропологів на чолі з Луїджі Мартіно. Крім того, дослідження мощей показали, що Микола Мирликійський був суворий постник. Він харчувався тільки рослинною їжею, а хвороби його були характерні для того, хто досить довго пробув в ув'язненні, причому в тісній і сирій в'язниці. Пошкоджені суглоби, хребет і кістки грудної клітини свідчать про муки, які переніс Святий Миколай у в'язниці - його катували на дибі. Спочив великий святитель у віці між 70 і 80 роками.

1_c_c_c_c_c_c_c

2. «Діяння про податі» - про цю історію тисячу років умовчували його жіттєписи, щоб впливові архієреї не змогли використати цей невигідний для царської скарбниці приклад для зниження податку у своїх єпархіях.

«Діяння про податі» говорить про те, як Чудотворець врятував рідну Лікію від непосильного податку. Народ Мирликійський жив у страшних злиднях, тож Архієпископ поїхав до Константинополя просити милості у імператора. Перед зустріччю з кесарем Миколай служив Божественну Літургію. Коли під час служби він вимовив: "Свята святим" - все у вівтарі побачили, як з його вуст вийшло

вогняне полум'я. Увійшовши в тронний зал імператорського палацу, великий Угодник зауважив, що сонце сильно сліпить очі Костянтину. Він зняв тоді з плечей мантію і, щоб прикрити очі царю, накинув її на сонячний промінь. Дивна річ - мантія не впала на підлогу, а повисла в повітрі. Вражений імператор виконав прохання Владики і знизив руйнівний податок.

5Шотландський антрополог Керолайн Вілкінсон створила зовнішність святого Миколая у 3D

Святитель розумів, що цар може передумати і треба чим швидше оголосити цей указ в Лікії (дорога туди займала шість днів). Чудотворець знайшов у храмі очеретяну трубку, поклав у неї царський декрет і з молитвою кинув документ в море. Дивом він тут же виявився на батьківщині Владики - за сотні миль. У ту ж ніч Миколай явився у сні одному священику з Міри, повелів йому спуститися в гавань, знайти на березі грамоту і прочитати її народові. За 3 дні, під тиском придворних, Костянтин змінив рішення і просив повернути указ. Він не міг повірити, що документ вже оприлюднено. Послані в Лікію гынці з'ясували, яким чином декрет туди прибув. Коли кесарю доповіли про те що трапилось диво, він побачив у цьому волю Божу і вже не зміг скасувати свого рішення.

3_c_c_c_c_c

Базиліка Сан Нікола (крипта), м Барі, Італія

3. Святитель Миколай, який народився близько 280 року в малоазійському місті Патарі, в Лікії, помер у грудні 334-335 році і як архієпископ міста Мир в області Лікійській упокоївся в цьому місті. У 1087 році, згідно церковним джерелам, святий Миколай з'явився уві сні одному священику в місті Барі і повелів, щоб його мощі були перенесені з Мир в Барі. Сновидець передав про бажання Святителя своїм співгромадянам, які негайно спорядили корабель, посадили на нього духовенство і почесних громадян і відправили їх за мощами.

4. Мощі Миколи Угодника відносяться до числа мироточивих. Це було виявлено ще в Мирах. Коли барійські моряки розкрили гробницю, щоб витягти і перенести в Італію святі мощі, виявилося, що чесні глава і кістки Святителя майже плавають у невідомій таємничій рідині. Із мощами, моряки зібрали і священну рідину. Згодом православні її назвали «єлеєм» або «миром».

4_c_c_c_c_c_c

Святитель Миколай та Арій. Фрагмент ікони.

5. Смиренний Святий Миколай за сучасними мірками поступав іноді зовсім нетолерантно: у своїй єпархії викорінював ідолів, руйнував язичницькі капища, зокрема наказав зруйнувати присвячений Артеміді храм, який, напевно, представляв архітектурну, а для поган - релігійну та культурну цінність. Дотепер богослови сперечаються про реальність події на Вселенському соборі 325 р, де Миколай в запалі суперечки «вдарив по щоці» свого опонента Арія. При цьому Церква не сумнівається в дійсності факту соборного суду над святим Миколаєм за цю провину і те, що він відбув покарання за це.

Джерело: holos.fm

You have no rights to post comments

14133